Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Badanie w kierunku nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych w praktyce gastroenterologa

Coraz więcej osób boryka się z nieprzyjemnymi dolegliwościami po spożyciu określonych pokarmów. Powodem mogą być nietolerancje lub alergie pokarmowe. Postawienie właściwej diagnozy jest niekiedy trudne ze względu na często mało specyficzne manifestacje ze strony organizmu, które trudno powiązać ze spożyciem konkretnego produktu. Gdy testy diagnostyczne nie wskazują na klasyczne alergie, często okazuje się, że przyczyną dolegliwości są nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne, tzw. nietolerancje pokarmowe.

Badanie w kierunku nietolerancji pokarmowych – moda czy potrzeba

Temat nietolerancji pokarmowych wzbudza liczne kontrowersje wśród lekarzy. Jest wielu specjalistów, którzy na podstawie wyników testów w kierunku nietolerancji pokarmowych ustalają dietę swoim pacjentom i widzą jej efekt terapeutyczny.  Inni nie akceptują tego rodzaju diagnostyki, a dietę eliminacyjną uważają za niedoborową. Są jednak pacjenci, którzy informują o ustąpieniu uciążliwych dolegliwości, m.in. poprawie wyglądu skóry i włosów, zmniejszeniu problemów ze strony układu pokarmowego, po zastosowaniu diety eliminacyjnej. Uzupełnienie postępowania leczniczego o dietę eliminacyjną, np. w przebiegu nieswoistych chorób zapalnych jelit, może znacząco poprawić efekty terapeutyczne. Testy na nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne, takie jak test EUROLINE-FOOD, na pewno nie powinny stanowić diagnostyki pierwszego wyboru. Badanie należy zlecać tylko wtedy, kiedy jest to zasadne, np. gdy pacjenci nie reagują na standardowe leczenie lub trudno jest jednoznacznie postawić właściwą diagnozę.

Oczami specjalisty gastroenterologa

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z panią dr hab. Dorotą Waśko-Czopnik, lekarzem gastroenterologiem z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która w swojej codziennej praktyce stosuje dietę eliminacyjną ułożoną na podstawie wyników testów na nietolerancje pokarmowe IgG-zależne. Wielu pacjentów Pani Doktor obserwuje ustąpienie dolegliwości po wdrożeniu takiego leczenia i wraca na kolejną konsultację dietetyczną.

Całą rozmowę możecie przeczytać tutaj: https://euroimmun.pl/blog/nasze-zycie-wewnetrzne/

 

Z wywiadu dowiecie się:

  • kiedy i u kogo wykonuje się badanie w kierunku nietolerancji pokarmowych
  • czy stosowanie diety eliminacyjnej przynosi efekt terapeutyczny w przypadku chorób przewlekłych
  • dlaczego niektórzy lekarze negują słuszność wykonywania testu w kierunku nietolerancji pokarmowych
  • jak pacjenci radzą sobie z dietą eliminacyjną
  • jaka zależność łączy jelita i stan zapalny, który się w nich toczy, z nietolerancjami pokarmowymi
  • jaki wpływ ma dieta na stan naszego zdrowia.
Zapisz się na newsletter

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
Mgr Aleksandra Fąferek

Dietetyk, Specjalista
ds. Nietolerancji Pokarmowych


}