Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Czy dieta eliminacyjna ma znaczenie w terapii zaburzeń depresyjnych?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja należy do najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych. Ze względu na niespecyficzne i zmienne objawy stanowi poważny problem zdrowotny. Osoby na nią cierpiące szukają pomocy u różnych specjalistów, aby wyleczyć biegunki, niewyjaśnione bóle i kołatanie serca. Istnieje hipoteza łącząca nietolerancję pokarmową IgG-zależną i zespół nieszczelnego jelita z depresją. Dane wskazują, że niewłaściwa dieta może nasilać proces zapalny toczący się w jelitach u pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi i prowadzić do rozwoju objawów depresji. W związku z tym wdrożenie diety eliminacyjno-rotacyjnej w przypadku podwyższonego stężenia przeciwciał klasy IgG może okazać się skuteczną metodą zmniejszania stanu zapalnego jelit, a tym samym łagodzenia objawów depresji.

Nowa potencjalna ścieżka w patogenezie choroby

Epizody depresyjne wynikają nie tylko ze zmian w neurotransmisji w ośrodkowym układzie nerwowym. W wyniku przewlekłego stanu zapalnego jelit szczeliny pomiędzy komórkami poszerzają się i znika bariera jelitowa. Konsekwencją wzrostu przepuszczalności jelit jest przedostawanie się do krwiobiegu zbyt dużych, nie do końca strawionych składników pokarmowych. W odpowiedzi na ich obecność we krwi następuje aktywacja komórek układu immunologicznego i produkcja przeciwciał klasy IgG. Przeciwciała te łączą się z alergenami pokarmowymi, tworząc kompleksy immunologiczne. Są one usuwane przez układ odpornościowy. Jeżeli jednak nagromadzi się ich zbyt dużo, mogą odkładać się w różnych narządach, wywołując uciążliwe dolegliwości. Zwiększona odpowiedź immunologiczna może również prowadzić do rozwoju objawów depresji.

Znaczenie diety eliminacyjnej w przebiegu zaburzeń depresyjnych

W jednym z badań oceniano całkowity poziom przeciwciał klasy IgG przeciwko 39 alergenom pokarmowym u 22 osób z zaburzeniami depresyjnymi. W tym samym badaniu brały udział również 22 osoby z zespołem jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) i 21 osób zdrowych, które stanowiły grupę kontrolną. Nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna została potwierdzona u 64% osób z depresją, 46% z IBS i 19% osób zdrowych. Każda z badanych grup wykazywała odmienną odpowiedź immunologiczną na analizowane alergeny pokarmowe. Pacjenci z depresją wykazali znacznie silniejszą nietolerancję pokarmową na seler, czosnek i gluten w porównaniu z osobami zdrowymi oraz na gluten w porównaniu z chorymi na IBS. Uzyskane wyniki sugerują odmienność odpowiedzi immunologicznej przeciwko alergenom spożywczym pomiędzy badanymi grupami i najwyższą immunoreaktywność w grupie osób z zaburzeniami psychicznymi.

W przypadku podwyższonego stężenia przeciwciał klasy IgG wdrożenie diety eliminacyjno-rotacyjnej u osób z zaburzeniami depresyjnymi może przynieść efekt terapeutyczny. Niemniej jednak temat znaczenia nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych w zaburzeniach depresyjnych wymaga dalszych badań, z uwzględnieniem większej grupy badawczej oraz analizy użyteczności wprowadzenia diety eliminacyjnej.

Przypomnij sobie, jak powstają nietolerancje pokarmowe IgG-zależne i jakie są objawy:

Źródła:

  1. Depresja, [on-line:] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/69882,depresja [dostęp: 17.12.2018].
  2. Karakuła-Juchnowicz H. i wsp., The role of IgG hypersensitivity in the pathogenesis and therapy of depressive disorders. Nutritional Neuroscience 2014; 20(2): 110–118.
  3. Depresja ma różne twarze, [on-line:] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/wywiady/176266,depresja-ma-rozne-twarze [dostęp: 17.12.2018].
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
*Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Dziękuję za zgłoszenie
i do usłyszenia wkrótce :)