Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Jeden z makroelementów – magnez

Magnez w liczbach

W organizmie osoby o przeciętnej wadze znajduje się ok. 28 g magnezu. Jest on zlokalizowany w kościach i mięśniach. Magnez, tak jak i potas, znajduje się przede wszystkim wewnątrz komórek. W osoczu jego stężenie jest o wiele niższe (wynosi ok. 1 mmol/l).

 Rola magnezu

Magnez to jeden z minerałów odpowiedzialnych za prawidłową budowę kości i zębów. Jest on także aktywatorem wielu kluczowych enzymów. Jony magnezowe zapewniają sprawne funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. Wpływają również na pracę mózgu – działają antystresowo i przeciwstarzeniowo. Także na poziomie komórkowym makroelement ten pełni ważne funkcje: jest niezbędny do produkcji DNA w jądrach, zapewnia stabilność błon mitochondrialnych i bierze udział w beztlenowym metabolizmie węglowodanów. Magnez pomaga też przy wchłanianiu wapnia, dlatego niedobór magnezu pociąga za sobą deficyt wapnia.

Niedobór magnezu

Jak już wspomniano, jony magnezowe wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów, dlatego przy niedoborze tego pierwiastka łapią nas skurcze lub drga nam powieka. W miarę pogłębiania się deficytu mogą pojawiać się zaburzenia w zachowaniu, nadpobudliwość, a także nieprawidłowości w pracy serca i układu krążenia. Przy zbyt małej ilości magnezu w organizmie odnotowuje się również niedokrwistość podobną do tej występującej przy deficycie żelaza. Anemia wynika z uszkodzenia błon komórkowych w krwinkach czerwonych, co skraca ich żywotność. Ponadto zbyt niski poziom magnezu powoduje kruchość kości i zwiększa zapadalność na nowotwory. Udowodniono, że u kobiet z niedoborami tego makroelementu częściej dochodzi do powikłań w trakcie ciąży, a czas porodu znacznie się wydłuża.

Nadmiar magnezu

Zdrowy organizm bardzo dobrze radzi sobie z nadmiarem magnezu w diecie, usuwając go wraz z moczem i kałem. Dużo większe prawdopodobieństwo wystąpienia hipermagnezemii występuje w przypadku niewydolności nerek. Do charakterystycznych jej objawów należą nudności, wymioty i spadek ciśnienia tętniczego. Konsekwencją tego stanu są zaburzenia pracy serca, układu odpornościowego i ośrodkowego układu nerwowego.

Źródła magnezu

Bardzo dobre źródło magnezu stanowią zielone części roślin, gdyż pierwiastek ten jest składnikiem chlorofilu. Dzienne zapotrzebowanie na magnez uzupełnią ziarna maku, słonecznika, nasiona sezamu oraz migdały, a z produktów zbożowych: kasza gryczana i płatki owsiane. Magnez zawierają także nasiona roślin strączkowych, takich jak fasola i groch.

Zapotrzebowanie na ten makroelement wzrasta w przypadkach silnego napięcia nerwowego i przewlekłego stresu, a także przy zażywaniu wielu leków lub spożyciu znacznej ilości alkoholu. Dokładną tabelę z dziennym zapotrzebowaniem na magnez znajdziesz tutaj:

Piśmiennictwo:
Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2004.
Kropka B.: Pokonaj alergię. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Rodzina, Skoczów 2017.

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.Mgr Małgorzata Nieżychowska

Dietetyk, Specjalista
ds. Nietolerancji Pokarmowych


}