Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Kalprotektyna – co warto wiedzieć

Pacjenci, którzy cierpią z powodu dolegliwości jelitowych, często obawiają się wizyty u lekarza z powodu lęku przed wykonaniem kolonoskopii. Nie musi być ona już jednak pierwszym badaniem wykonywanym w celu określenia przyczyn przewlekłych dolegliwości jelitowych. Od lat poszukiwano nieinwazyjnych metod diagnostycznych, które umożliwiłyby różnicowanie nieswoistych chorób zapalnych jelit i zespołu jelita drażliwego oraz monitorowanie postępu zdiagnozowanej już choroby zapalnej jelit. Odkryto, że duże znaczenie diagnostyczne ma badanie stężenia kalprotektyny w kale. Zyskuje ono coraz większą popularność nie tylko w środowisku medycznym, ale również wśród pacjentów.

Znaczenie kolonoskopii

Kolonoskopia jest wiarygodnym i cenionym badaniem endoskopowym, szczególnie w profilaktyce raka jelita grubego. W rozpoznaniu nieswoistych chorób zapalnych jelit to właśnie kolonoskopia jest złotym standardem diagnostycznym. Pozwala ocenić wygląd błony śluzowej jelita,  a także umożliwia wykonanie biopsji, czyli pobranie fragmentu śluzówki jelita do oceny histopatologicznej. Badanie to jest inwazyjne, może być dla pacjenta nieprzyjemne i krępujące. Musi on właściwie się przygotować – wykonać lewatywę lub przyjąć odpowiednią dawkę środka przeczyszczającego, aby całkowicie oczyścić jelita. Niekiedy kolonoskopię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W przypadku diagnostyki różnicowej nieswoistych chorób zapalnych jelit i zespołu jelita drażliwego praktyczne zastosowanie ma oznaczenie poziomu kalprotektyny w kale. W określonych sytuacjach pozwala ono zmniejszyć liczbę inwazyjnych badań endoskopowych.

Czym jest kalprotektyna

Kalprotektyna jest białkiem ostrej fazy, które występuje głównie w ziarnistościach i cytoplazmie neutrofili. Są one uwalniane w odpowiedzi na wystąpienie stanu zapalnego w organizmie, a wraz z nimi – w znacznej ilości – wspomniana kalprotektyna. Następuje wtedy zwiększenie jej stężenia w surowicy, płynie mózgowo-rdzeniowym, płynie maziowym, moczu, a także w kale, co jednocześnie wskazuje na zmiany chorobowe w sąsiadujących tkankach i narządach. W przypadku pacjentów ze stanami zapalnymi w obrębie jelit dochodzi do rozszczelnienia bariery jelitowej. Wówczas neutrofile, przenikając przez ścianę jelita do jego wnętrza, ulegają zniszczeniu, a kalprotektyna zostaje uwolniona. Ostatecznie trafia ona do kału i jest razem z nim wydalana.

O czym nam mówi stężenie kalprotektyny

Stężenie kalprotektyny w próbce kału mówi nam o tym, jak bardzo zaawansowany jest stan zapalny w jelicie. Pomiędzy liczbą neutrofili a stężeniem kalprotektyny w kale istnieje współzależność – im więcej białych krwinek bierze udział w procesie zapalnym, tym stan zapalny jest silniejszy, o czym informuje wyższy poziom kalprotektyny. Badanie to jest więc przydatnym wskaźnikiem stanu zapalnego toczącego się w jelitach. Diagnostyka nieswoistych chorób zapalnych jelit opiera się przede wszystkim na endoskopii z pobraniem wycinka błony śluzowej do oceny histologicznej. Badanie poziomu kalprotektyny w kale może nam jednak pomóc w podjęciu decyzji o konieczności wykonania badania inwazyjnego, rezygnacji z niego lub obraniu właściwej ścieżki diagnostycznej. Jeżeli wynik badania kalprotektyny jest w normie i pacjent nie wykazuje żadnych dodatkowych, niepokojących objawów, lekarz może zrezygnować z wykonania kolonoskopii. Badanie poziomu kalprotektyny w kale jest całkowicie bezbolesne.

Więcej informacji na temat badania stężenia kalprotektyny można znaleźć na stronie: https://kalpro.pl/, gdzie dostępna jest także wyszukiwarka laboratoriów, w których można wykonać takie badanie z próbki kału.

 

Źródła:

  1. Olender K. i wsp., Kalprotektyna w kale jako marker zapalny w nieswoistych zapaleniach jelit. Diagnostyka Laboratoryjna 2012; 48 (9): 433–439.
  2. Przygotowanie do kolonoskopii, [on-line]: https://kalpro.pl/przygotowanie-do-kolonoskopii/ [dostęp: 13.07.2019].
  3. Kalprotektyna – co to takiego?, [on-line]: https://kalpro.pl/kalprotektyna-co-to-takiego/ [dostęp: 13.07.2019].
  4. Kalprotektyna w nieswoistych zapaleniach jelit, [on-line]: https://euroimmun.pl/blog/kalprotektyna-w-nieswoistych-chorobach-zapalnych-jelit/ [dostęp: 18.07.2019].
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
*Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Dziękuję za zgłoszenie
i do usłyszenia wkrótce :)