Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Kiedy pacjent z objawami nietolerancji pokarmowej powinien zgłosić się do lekarza?

Nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne, tzw. nietolerancje pokarmowe IgG-zależne, charakteryzują się bardzo często niespecyficznymi i wielonarządowymi objawami. Symptomy mogą dotyczyć nie tylko przewodu pokarmowego, ale również skóry czy układu nerwowego. Te pierwsze zdarzają się jednak najczęściej – głównie bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia. Dolegliwości jelitowo-żołądkowe towarzyszą również nietolerancjom pokarmowym immunoniezależnym, np. pacjenci z nietolerancją laktozy skarżą się m.in. na biegunki i wzdęcia. Należy pamiętać, że podobne objawy mogą występować w przebiegu chorób układu pokarmowego, które zbyt późno zdiagnozowane i nieleczone mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta.

Co robić w przypadku wystąpienia uciążliwych dolegliwości?

Choroby, takie jak nieswoiste zapalenia jelit czy nowotwór jelita grubego, często manifestują się objawami ze strony układu pokarmowego. Pacjenci błędnie mogą przypisywać dokuczliwe symptomy nadwrażliwościom pokarmowym. Niestety, często nie korzystają z pomocy lekarza, a diagnozę stawiają sami w oparciu o doświadczenia znajomych i rodziny oraz informacje znalezione w Internecie. Należy pamiętać, że w przypadku występowania uciążliwych dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza. Nie wolno ignorować objawów i leczyć się samodzielnie.

Jak lekarz stawia rozpoznanie?

Podczas wizyty w gabinecie lekarskim, lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, wykonuje badania przedmiotowe i zleca badania dodatkowe w oparciu o zgłaszane objawy i ich nasilenie. W przypadku podejrzenia występowania nadwrażliwości pokarmowych mogą zostać zlecone testy skórne lub serologiczne w celu wykluczenia lub potwierdzenia alergii pokarmowej. Dodatkowo pacjent może zostać poproszony o prowadzenie dzienniczka żywieniowego z opisem objawów występujących po spożyciu danego pokarmu.

Test w kierunku nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych wykonuje się dopiero wtedy, gdy alergia i inne choroby układu pokarmowego zostaną wykluczone, badania laboratoryjne nie odbiegają od normy, lekarzom pomimo przeprowadzonej diagnostyki wciąż nie udało się postawić jednoznacznego rozpoznania, a pacjent nadal zgłasza niepokojące objawy. Jeśli dodatkowo zastosowane leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy stanu zdrowia, warto wykonać test EUROLINE-FOOD i wdrożyć dietę eliminacyjno-rotacyjną w oparciu o wynik badania.

Zobacz, jak wygląda diagnostyka nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych:

Źródła:

1. Nadwrażliwość na pokarmy, [on-line:] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/168572,nadwrazliwosc-na-pokarmy [dostęp: 12.07.2019].

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.Mgr Małgorzata Nieżychowska

Dietetyk, Specjalista
ds. Nietolerancji Pokarmowych


}