Chcesz wiedzieć więcej na temat nietolerancji pokarmowych?
MAMY COŚ DLA CIEBIE!
Kurs internetowy „Nietolerancje pokarmowe – diagnostyka i prowadzenie pacjenta”

Dołącz do grona kursantów i otrzymaj ZA DARMO e-booka pt.: „Nietolerancje pokarmowe IgG-zależne. By żywność przestała być „trucizną”, a zaczęła być lekarstwem”.

Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Nadwrażliwość (nietolerancja) drożdży

W badaniu w kierunku nietolerancji pokarmowych Euroline-Food znajdziemy 2 rodzaje drożdży: drożdże piekarskie i drożdże piwowarskie. Oznaczenie tych produktów jest dostępne zarówno w badaniu Euroline-Food 108 (tzw. profil podstawowy), jak i w Euroline-Food 216 (czyli w profilu rozszerzonych). Reakcja na drożdży piekarskie w wysokich klasach (3 lub 4) będzie wymagać ograniczenia pieczywa, do wypieku którego użyto drożdży piekarskich. Chleby robione według tradycyjnej receptury nie powinny zawierać drożdży, ponieważ wyrastają dzięki naturalnemu zakwasowi chlebowemu. Zrezygnować musimy jednak z wyrobów cukierniczych, takich jak drożdżówki i ciasto drożdżowe z kruszonką.

Nietolerancja drożdży piwowarskich z kolei wymaga od nas wyeliminowania z diety piwa w każdej postaci. Doskonale rozumiemy, że dla niektórych osób może to być bardzo trudne, jednak niezależnie od wyniku badania nietolerancji serdecznie zachęcamy do podjęcia tego kroku. Alkohol nie służy nikomu i powinien być spożywany jedynie okazjonalnie. Może dieta eliminacyjna będzie początkiem do wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych?

Nietolerancja drożdży – objawy

Nietolerancja drożdży może objawiać się w różny sposób. Poprzez problemy gastryczne lub poprzez uporczywe migreny. Niektórzy pacjenci cierpią z powodu bolących stawów lub problemów skórnych. Więcej o objawach można przeczytać tutaj i tutaj.

Podsumowując: jeżeli na wyniku badania reakcja na drożdże piwowarskie lub piekarskie opisana została jako Słaba reakcja lub Brak reakcji – nie ma powodów do obaw. Taki komentarz oznacza, że dane składniki nie wpływają na nasze samopoczucie lub zdrowie oraz nie ma potrzeby eliminowania ich z naszej diety. W przypadku Umiarkowanej reakcji można rozważyć ograniczenie tych produktów. Pewnym powodem do eliminacji jest komentarz: Bardzo silna reakcja (klasa 4) oraz Silna reakcja (klasa 3). W takim przypadku należy wyeliminować z diety wszystkie produkty zawierające te składniki.

Jeżeli na wyniku nietolerancji reakcja opisana została jako  wtedy . oznaczają, że dane składniki diety nie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zdjęcie dzięki uprzejmości portalu Unsplash (autor: JuniperPhoton)

Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
*Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Dziękuję za zgłoszenie
i do usłyszenia wkrótce :)