Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Nietolerancja pokarmowa – objawy

Nietolerancja pokarmowa Objawy gastroenterologiczne

Objawy nietolerancji pokarmowych często dotyczą układu pokarmowego: biegunki, zaparcia, gazy, wzdęcia, przelewanie, odbijanie, burczenie w brzuchu, a nawet wymioty. Nie można jednak zapominać, że symptomy nietolerancji pokarmowych mogą dotyczyć także innych układów – przede wszystkim nerwowego i skóry.

Nietolerancja pokarmowa Objawy neurologiczne

Do najbardziej powszechnych objawów nietolerancji pokarmowej w obrębie układu nerwowego należą m.in. migreny, bóle głowy nieznanego pochodzenia, a także syndrom przewlekłego zmęczenia. U osób cierpiących na migrenę często dochodzi do błędnego koła. Z powodu silnego bólu głowy nadużywają one leków przeciwbólowych, które po latach stosowania wywołują odwrotny efekt – wyzwalają silniejsze ataki bólu. Potwierdzono także, że istnieją produkty spożywcze, które wywołują lub nasilają atak. Do tej grupy zaliczymy czekoladę, wino, orzechy, banany, awokado czy produkty przetworzone. Nie warto leczyć się więc objawowo, kiedy zostało potwierdzone naukowo, że eliminacja pewnych produktów pomoże cieszyć się życiem bez bólu. Niemożność wstania rano z łóżka wcale nie musi być objawem lenistwa. Często wiążemy niewyspanie ze zmianą pogody lub ciśnienia. A może warto spróbować zmiany jadłospisu? Badania dowodzą, że dieta eliminacyjna pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, codzienną aktywność czy skłonność do depresji.

Nietolerancja pokarmowa Objawy skórne

Skóra to nasz największy organ, o który z jednej strony dbamy w szczególny sposób, kupując mnóstwo kosmetyków i zauważając każdą jego niedoskonałość, a z drugiej – bagatelizujemy różne objawy, nie łącząc ich z naszym stanem zdrowia. Niesłusznie, gdyż problemy skórne często są objawem nietolerancji pokarmowych. Atopowe zapalenie skóry, wysypki, problemy z cerą oraz trądzik to powszechne dolegliwości, na które w sposób znaczący wpływa dieta. Paradoksalnie, problemy skórne bardzo często są zauważane jako objaw nietolerancji pokarmowej dopiero w momencie poprawy – Pacjenci będący na diecie eliminacyjnej często wspominają, że ich cera uległa znacznej poprawie, a zaczynając leczenie dietą, nie widzieli żadnych niedoskonałości.

Warto zastanowić się także nad nieuzasadnionymi wahaniami dobowymi wagi między kolejnymi pomiarami tego samego dnia.

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
Mgr Aleksandra Fąferek

Dietetyk, Specjalista
ds. Nietolerancji Pokarmowych


}