Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Ogólne zalecenia dietetyczne

W momencie, kiedy otrzymujesz wynik badania, ważne jest przeanalizowanie Twojej dotychczasowej diety. Warto zrobić sobie listę tego, co jesz na co dzień. Sprawdź, czy często spożywasz produkty, które na wyniku występują u Ciebie w 3 lub 4 klasie. Jeżeli współistnieją u Ciebie objawy, zaleca się dietę eliminacyjną danego produktu na okres przynajmniej 3 miesięcy, a najlepiej do pół roku. W przypadku braku objawów spróbuj rotować produkty w diecie, tj. wyłączać je z diety na kilka dni, a później wprowadzać na 1 dzień, czyli pozwalaj sobie na ten konkretny produkt tylko raz, maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Pamiętaj, że w momencie rezygnacji z danego produktu spożywczego bardzo łatwo o niedobory – zarówno witamin, jak i składników pokarmowych. Dlatego dokładnie przestudiuj wynik, znajdź produkty w obrębie tej samej grupy, które tolerujesz. To właśnie one będą dla Ciebie świetnymi zamiennikami produktów wyeliminowanych. Szeroki wachlarz alergenów w badaniu EUROLINE-FOOD z pewnością Ci to ułatwi.

Produkty tolerowane także powinny być w Twojej diecie w rotacji, ponieważ istnieje ryzyko wytworzenia nowych nietolerancji z powodu nadużywania danego produktu. Pamiętaj jednak, że dieta eliminacyjna nie powinna być dla Ciebie wyrzeczeniem. Aktualnie w sklepach dostępnych jest wiele różnorodnych produktów. Coraz częściej markety, a także małe osiedlowe sklepiki oferują szeroką gamę produktów, które do tej pory nie były zbyt popularne w Polsce.

Niestety, często jesteśmy przyzwyczajeni do kilku produktów, które cały czas pojawiają się w naszej monotonnej diecie. Być może dieta eliminacyjna jest dobrą okazją, by poznać nowe smaki i zacząć budować większą świadomość tego, co jemy?

Pamiętaj jednak, że wyniki testu nigdy nie stanowią pełnej diagnozy. W przypadku każdego badania laboratoryjnego, także testu w kierunku nietolerancji pokarmowych, kierujemy się zasadą, że leczy się Pacjenta, a nie sam wynik. W praktyce oznacza to, że interpretację wyniku należy zawsze łączyć z objawami. W tym wypadku najlepiej poradzić się specjalisty z dziedziny dietetyki. Warto mieć na uwadze jednak fakt, iż w Polsce na chwilę obecną nie istnieją regulacje prawne odnośnie do zawodu dietetyka. Smutna prawda jest taka, że istnieje wiele gabinetów, którymi kierują osoby ze zbyt małą wiedzą merytoryczną. Tak cenną wartość, jak nasze zdrowie, należy powierzać specjalistom z prawdziwego zdarzenia. Dietetyk z pewnością pomoże Ci zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem.

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
Mgr Aleksandra Fąferek

Dietetyk, Specjalista
ds. Nietolerancji Pokarmowych


}