Chcesz wiedzieć więcej na temat diagnostyki celiakii i diety bezglutenowej?
MAMY COŚ DLA CIEBIE!
Kurs internetowy „Celiakia – diagnostyka i prowadzenie pacjenta”

Dołącz do grona kursantów i otrzymaj ZA DARMO e-booka pt.:”Celiakia i dieta bezglutenowa” i zyskaj CERTYFIKAT Dietetyka Przyjaznego Osobom Chorym na Celiakię.

Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Przyczyny nietolerancji pokarmowych

Nietolerancje pokarmowe to ostatnio temat często poruszany zarówno przez dietetyków, jak i gastroenterologów, a także samych Pacjentów. Na powstanie nietolerancji pokarmowych ma wpływ najprawdopodobniej wiele czynników.

Na pierwszym miejscu warto wymienić współczesny tryb życia. Postęp cywilizacyjny spowodował ogromne zmiany nie tylko w środowisku naturalnym, ale także w naszych organizmach. Z jednej strony jesteśmy ofiarami nadmiernej higieny: sterylny tryb życia pozbawia nasz układ immunologiczny bodźców i rozleniwia go. Z drugiej zaś strony narażamy się na kontakt z nowymi dla naszego organizmu substancjami, np. z metalami ciężkimi, pestycydami, dodatkami do żywności. Nasz układ odpornościowy ich nie rozpoznaje, ponieważ w szybko zmieniającym się świecie nie miał czasu przyzwyczaić się do nowych warunków.

Najprawdopodobniej do wystąpienia nietolerancji pokarmowej przyczynia się przewlekły stan zapalny jelit. Z powodu złych nawyków, chemizacji żywności, spożywania leków, alkoholu i innych używek – przez kilka lat, bez naszej wiedzy, w jelitach toczy się proces zapalny, który powoduje ich zwiększoną przepuszczalność.

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
*Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Dziękuję za zgłoszenie
i do usłyszenia wkrótce :)