Co jeszcze chciałbyś wiedzieć na temat
nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych?
Zaproponuj swój temat
Dziękujemy za Twoją propozycję!
Dołącz do nas i bądź zawsze na bieżąco

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Dlaczego jelita bywają nieszczelne?

Jelito to bardzo długa rura o zaskakująco dużej powierzchni. Cząsteczki pokarmu, które trafiają z żołądka do jelita, zostają rozłożone, a następnie ulegają wchłanianiu. Ściana tego organu składa się z ściśle przytulonych do siebie komórek, zwanych enterocytami, które dodatkowo mają między sobą wiązania, zwane połączeniami tight junction.

Dlaczego jelito jest tak sprytnie zbudowane? Ponieważ dba o to, żeby do krwi trafiały tylko rozłożone na czynniki pierwsze składniki pokarmu, takie jak aminokwasy czy cukry proste.

Organizm musi się bronić przed wszystkim, co nieznane – na co dzień widzimy to na przykładzie skóry. Zranienia goją się, ponieważ organizm nie chce dopuścić do kontaktu obcych elementów, zwanych antygenami, z krwią. Podobną granicę stanowi jelito, które można porównać do ogromnego sita z drobniutkimi dziurkami nieprzepuszczającymi zbyt dużych elementów.

Rolą układu trawiennego jest doprowadzenie pochodzących z pożywienia elementów do prostej formy. Może się jednak zdarzyć, że nierozłożony element pokarmu znajdzie przejście, przez które zdoła przedostać się do krwi – wtedy pojawia się problem. Najczęściej dzieje się tak w przypadku wspomnianego długotrwałego procesu zapalnego jelit. Rozluźnia on połączenia między enterocytami i zbyt duże cząsteczki pokarmu mogą przejść przez tę zaporę. Stan ten określamy jako zespół jelita przesiąkliwego (ang. leaky gut syndrome). Inne stosowane określenia to: zespół nieszczelnego jelita oraz syndrom jelita przeciekającego.

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
*Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Dziękuję za zgłoszenie
i do usłyszenia wkrótce :)