Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Syndrom jelita przeciekającego

Co się dzieje, gdy zapora w postaci jelita zawiedzie? Jeżeli nieszczelne jelito przepuści intruzów, to po drugiej stronie zapory, we krwi, czeka na nich, na szczęście, druga linia obrony – elementy składowe naszego układu odpornościowego. Ci strażnicy organizmu dobrze znają rozłożone, małe elementy pokarmu i pozwalają im robić to, co do nich należy, czyli odżywiać komórki i budować nowe. Ale gdy do krwiobiegu wtargną obcy (zbyt duże kawałki pokarmu), reagują od razu. W tym momencie zaczyna się lawina zdarzeń, m.in. produkcja przeciwciał w klasie IgG przeciw konkretnym antygenom pokarmowym.

Nadrzędnym celem tych reakcji jest usunięcie niechcianego gościa. Wszystko jest w porządku, jeżeli nasz organizm jest w stanie usuwać intruzów szybciej, niż pojawiają się nowi. Taki stan równowagi nazywamy homeostazą.

Organizm ze znanych jedynie sobie względów reaguje indywidualnie na wybrane produkty. Jak to się dzieje? Na pewno kluczowym czynnikiem jest tutaj częstotliwość spożywania danego pokarmu. Jeżeli w naszym jadłospisie istnieje produkt, który jemy codziennie, a nasz organizm reaguje na niego alergicznie, to nie jest możliwe usuwanie intruza na bieżąco. We krwi tworzy się wówczas zbyt dużo kompleksów immunologicznych, czyli połączeń przeciwciała IgG z cząsteczką pokarmu. Przemieszczają się one i odkładają w różnych tkankach. Ich obecność w krwiobiegu powoduje, że nasz układ immunologiczny jest w stanie ciągłego wzburzenia (stanu zapalnego). Ogół tych objawów nazywamy nietolerancją pokarmową.

Warto pamiętać, że organizm każdego z nas jest inny, odmiennie reaguje na różne bodźce i wytworzył rozmaite mechanizmy radzenia sobie z naszymi niezbyt zdrowymi nawykami.

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
Mgr Aleksandra Fąferek

Dietetyk, Specjalista
ds. Nietolerancji Pokarmowych


}