Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Trudności w rozpoznaniu nietolerancji pokarmowych

Nietolerancje pokarmowe wydają się być powszechnym problemem i mogą dotykać bardzo wielu osób. Wymagają one jednak szerszych badań na dużych grupach Pacjentów. W publikacjach naukowych podaje się różny odsetek procentowy osób cierpiących na tego typu schorzenie, dlatego trudno wskazać konkretne wartości, ale może to być nawet 45% populacji. Oznacza to, że właściwie co druga osoba może odczuwać dolegliwości spowodowane nietolerancjami pokarmowymi. Dlaczego jednak o tym nie wie?

Powodów jest kilka:

  • Objawy nietolerancji pokarmowej są niejednoznaczne. Wiele osób miewa wiele symptomów jednocześnie, co utrudnia postawienie rozpoznania. Objawy bywają zmienne w czasie i o różnym nasileniu oraz trudno powiązać je ze spożywaną żywnością.
  • Wielu Pacjentów boryka się z problemami trawiennymi od zawsze i po prostu nie wiedzą, co właściwie oznacza zdrowie – swój stan uważają za fizjologiczny, bo przecież każdego coś boli.
  • W przypadku nietolerancji pokarmowych mamy do czynienia z szerokim spektrum objawów nietolerancji pokarmowej – to nie tylko dyskomfort i ból brzucha. Osobom, którym temat nietolerancji jest obcy, trudno skorelować objawy nietolerancji pokarmowej z tym, co jedzą od lat. Problem ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ objawy nietolerancji pokarmowej dotykają wielu dziedzin medycyny. Zdarza się, że lekarze wyspecjalizowani w konkretnej dziedzinie nie łączą symptomów ze spożywaniem określonych pokarmów.
  • Czas pojawienia się objawów jest różny – mogą wystąpić po 8 godzinach od zjedzenia konkretnego produktu lub być opóźnione nawet do 96 godzin. Ta ogromna zmienność powoduje, że trudno powiązać dany objaw z konkretnym składnikiem.
  • Intuicyjnie wiążemy nietolerancje pokarmowe z układem trawiennym. Jednak wiele objawów nietolerancji pokarmowych związanych jest z innymi układami i odległymi narządami.

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
Mgr Aleksandra Fąferek

Dietetyk, Specjalista
ds. Nietolerancji Pokarmowych


}