Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Przeciwwskazania do badania w kierunku nietolerancji pokarmowych

Są sytuacje, w których powinniśmy zrezygnować z badania w kierunku nietolerancji pokarmowych. Większość z nich jest przejściowa, co oznacza, że wykonanie badania trzeba odłożyć, by wynik był wiarygodny.  Zebraliśmy tu najważniejsze z nich.

Wiek

Pierwszym ograniczeniem jest wiek. Noworodki i niemowlęta do 1 roku życia nie powinny mieć wykonywanych tego typu badań. Naszym zdaniem najlepiej badać dzieci po ukończeniu przez nie 2. roku życia. Jeżeli u danego dziecka podejrzewa się nietolerancje pokarmowe, a jest ono karmione piersią, taki test można wykonać z surowicy matki i na tej podstawie wdrożyć zmiany w jej jadłospisie.

Szczepienia

Na wynik badania na nietolerancje pokarmowe może mieć wpływ szczepienie. Zalecamy, by przed upływem 6 miesięcy od przyjęcia szczepionki nie wykonywać badań EUROLINE-FOOD. W przypadku małych dzieci czas ten może być nawet dłuższy.

Infekcje

Warto odłożyć wizytę w laboratorium do czasu wyleczenia infekcji bakteryjnej bądź wirusowej. Szalejąca w naszym organizmie infekcja może znacznie wpłynąć na wynik badania.

Poważne choroby

Dyskwalifikować może także współistnienie stwierdzonych już chorób, takich jak:

  • hipoglobulinemia i agammaglobulinemia, czyli zespoły, w których obniżona zostaje zdolność wytwarzania przeciwciał,
  • gammapatie monoklonalne, czyli grupa chorób, w których dochodzi do niekontrolowanej produkcji przeciwciał w naszym organizmie; wymienić można tutaj choroby takie jak: szpiczak mnogi, makroglobulinemia Waldenströma, choroba łańcuchów ciężkich,
  • nowotwory złośliwe, jeśli w czasie ostatniego roku była przeprowadzana chemioterapia lub radioterapia.

Leki

Jeżeli na stałe przyjmujemy medykamenty z grupy leków steroidowych lub immunosupresyjnych, to także powinniśmy zrezygnować z badania w kierunku nietolerancji.

Nie jesteś pewien? Zrób total IgG!

Większość z tych obostrzeń wynika z tego, że w pewnych okolicznościach u danego pacjenta – niezależnie od spożywanych pokarmów – poziom przeciwciał w klasie IgG ulega obniżeniu lub podwyższeniu. By stwierdzić, czy dotyczy to także nas, należy wykonać badanie tzw. total IgG, czyli oznaczyć całkowity poziom przeciwciał w klasie IgG. Jeżeli faktycznie taka sytuacja ma miejsce, powinniśmy wstrzymać się z wykonaniem badania w kierunku nietolerancji, a jeśli mimo wszystko decydujemy się na badanie, należy poinformować laboratorium o tym fakcie przy zlecaniu wykonania testów.

Zdjęcie:Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
*Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Dziękuję za zgłoszenie
i do usłyszenia wkrótce :)