Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Testy EUROLINE-FOOD – pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Badanie w kierunku nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych można wykonać za pomocą testu przeznaczonego do użytku domowego, ale jedynie test wykonany przez fachowy zespół medyczny w wyspecjalizowanym laboratorium diagnostycznym gwarantuje, że wynik będzie w pełni wiarygodny. Do diagnostyki nietolerancji pokarmowych służy test EUROLINE-FOOD. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych pacjentów pytania.

Co jest materiałem do badań?

Materiał do badań stanowi surowica, którą uzyskuje się z krwi pobranej pacjentowi w laboratorium przez wykwalifikowany personel medyczny.

Jak należy przygotować się do badania? Czy powinno się zastosować jakąś specjalną dietę przed wykonaniem badania?

Krew do badania można oddać o dowolnej porze dnia i nie trzeba być na czczo. Przed wykonaniem badania nie jest konieczne zastosowanie diety.

Które przeciwciała oznacza się za pomocą testu EUROLINE-FOOD?

Badanie polega na oznaczeniu całkowitego poziomu przeciwciał w klasie IgG, swoistych dla danych produktów spożywczych.

Ile produktów spożywczych obejmuje test EUROLINE-FOOD?

W ofercie dostępne są dwa panele badań. Panel podstawowy zawiera 108 alergenów pokarmowych, które powszechnie znajdują się w polskiej diecie. Panel rozszerzony obejmuje ich aż 216. Szeroki wachlarz alergenów z wszystkich grup produktów spożywczych daje pewność dokładnej diagnostyki i pozwala na dobranie zbilansowanej diety, ponieważ wskazuje także artykuły tolerowane. Produkty, na które badana jest reakcja organizmu w panelu podstawowym, znajdują się także w panelu rozszerzonym. Szczegółowa lista badanych alergenów pokarmowych dostępna jest TUTAJ.

Jak wygląda wynik badania EUROLINE-FOOD?

Stężenie swoistych przeciwciał klasy IgG może być wyrażone ilościowo (w jednostkach U/ml) lub półilościowo (w czytelnej 5-stopniowej skali: 0–4). Wynik badania jest prosty do odczytu. Po wykonaniu testu EUROLINE-FOOD otrzymuje się dwa rodzaje wyników – to pacjent decyduje, który sposób jest dla niego bardziej czytelny. Produkty uszeregowane są według siły reakcji lub według kategorii pokarmowej. Oprócz tego pacjent otrzymuje najważniejsze informacje o tym, czym są nietolerancje pokarmowe i jak powinno interpretować się wynik.

Jak interpretuje się wynik badania wyrażony w 5-stopniowej skali?

Wynik w klasie 3 i 4 oznacza, że dane artykuły spożywcze mogą powodować dolegliwości związane z nietolerancjami pokarmowymi. Wynik w klasie 2 informuje, że produkt może u niektórych osób wywoływać objawy nietolerancji pokarmowych, a wynik w klasie 1 i 0 – że jest tolerowany przez organizm i można go spożywać. Im wyższa klasa przeciwciał, tym wyższe ryzyko pojawienia się niepokojących objawów, ale zdarzają się przypadki, że już przy niskich stężeniach (niższych klasach) przeciwciał mogą wystąpić dolegliwości, i odwrotnie – brak symptomów stwierdza się także przy wysokich stężeniach przeciwciał klasy IgG. Należy pamiętać, że wynik badania zawsze trzeba interpretować w korelacji z występującymi objawami.

Czy badanie jest wiarygodne?

Test EUROLINE-FOOD posiada wymagane certyfikaty CE-IVD – zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego 98/79/EC. Badanie wykonuje personel medyczny w laboratorium diagnostycznym, co daje pewność, że wynik wydany pacjentowi jest wiarygodny i wysokiej jakości.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badań?

W niektórych sytuacjach powinniśmy zrezygnować z badania w kierunku nietolerancji pokarmowych. Zazwyczaj jest to przejściowe, co oznacza, że trzeba je odłożyć w czasie, by wynik był wiarygodny. Nie jest wskazane wykonywanie testów u dzieci poniżej 2. roku życia, u osób po przyjęciu szczepienia, podczas infekcji wirusowej lub bakteryjnej oraz w trakcie terapii lekami steroidowymi lub immunosupresyjnymi. Przeciwwskazanie do badania mogą stanowić także niektóre choroby, m.in. nowotwory złośliwe, jeśli w ostatnim roku było stosowane leczenie.

Gdzie można wykonać test EUROLINE-FOOD?

Mieszkańcy Wrocławia i okolic mogą wykonać to badanie w naszym laboratorium we Wrocławiu – Euroimmun DNA. Dokładny adres placówki można sprawdzić TUTAJ. Pozostałe laboratoria, które mają w ofercie test EUROLINE-FOOD, można znaleźć dzięki wyszukiwarce dostępnej na stronie głównej: https://eurolinefood.pl/. W wyznaczonym polu należy podać adres zamieszkania, a w wyniku wyszukiwania otrzymuje się adresy trzech placówek, które są położone najbliżej wskazanego miejsca.

Jaka jest cena badania?

Cena badania może się różnić w zależności od placówki, w której się je wykonuje.

Dowiedz się więcej:

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.







Mgr Małgorzata Nieżychowska

Dietetyk, Specjalista
ds. Nietolerancji Pokarmowych


}