Chcesz wiedzieć więcej na temat diagnostyki celiakii i diety bezglutenowej?
MAMY COŚ DLA CIEBIE!
Kurs internetowy „Celiakia – diagnostyka i prowadzenie pacjenta”

Dołącz do grona kursantów i otrzymaj ZA DARMO e-booka pt.:”Celiakia i dieta bezglutenowa” i zyskaj CERTYFIKAT Dietetyka Przyjaznego Osobom Chorym na Celiakię.

Zaznacz stronę

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie

Testy do domowego użytku vs. badania laboratoryjne. Co wybrać?

 

1.Diagnostyka laboratoryjna nietolerancji pokarmowych

Zastanawialiście się kiedyś, kto pracuje w laboratorium i z jak dużą odpowiedzialnością się ta praca wiąże? W laboratoriach przestrzega się ściśle określonych procedur. Pod każdym wynikiem badania widnieje podpis i pieczątka osoby z tytułem diagnosty laboratoryjnego. Tym samym mamy pewność, że z pełną odpowiedzialnością poświadcza on, iż badanie zostało wykonane zgodnie z procedurami i nie popełniono żadnego błędu. Wynik, przed ostatecznym wydaniem pacjentowi, jest jeszcze autoryzowany, czyli sprawdzany przez inną doświadczoną osobę. W czasie wykonywania oznaczeń dokonuje się także tzw. kontroli negatywnej, dzięki czemu diagności laboratoryjni są pewni, że żaden niepowołany czynnik nie wpłynął na wynik badania i jest on w pełni wiarygodny. Testy na nietolerancje pokarmowe posiadają dodatkowo pasma kalibratora, które pozwalają na bezbłędne określenie intensywności reakcji. Laboratoria są również zobowiązane do wykonywania kontroli wewnątrz- i zewnątrzlaboratoryjnych, dzięki czemu pracujące tam osoby są pewne, że działają zgodnie ze standardami.

Także producenci odczynników, z których korzystają laboratoria, muszą spełniać określone normy. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego 98/79/EC, by test trafił do obrotu, konieczne jest uzyskanie znaku CE oraz IVD (ang. in vitro diagnostics), co stanowi potwierdzenie spełnienia wszystkich wymagań.

Zlecenie badania w laboratorium umożliwia także oznaczenie tzw. paneli rozszerzonych, w których jednorazowo zbadamy nawet ponad 200 produktów. Jeżeli korzystacie z badań za pośrednictwem Internetu, zawsze pytajcie, czy test jest wykonywany na terenie Polski, dzięki czemu macie pewność, że laboratorium jest zobligowane do przestrzegania krajowych i europejskich norm.

2: Testy do użytku domowego (kasetkowe).

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to dużo wygodniejsza opcja. Wystarczy kupić test do użytku domowego i możemy go wykonać w dogodnym dla siebie momencie. Studiujemy instrukcję, dzięki której dowiadujemy się, do czego służą poszczególne buteleczki i jak poprawnie przeprowadzić cały test. Wszystko jest dokładnie opisane i nie powinno być problemu z wykonaniem badania. Przechodzimy do czynów i okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Trudno samemu nakropić krew do kapilary, krew zaczyna krzepnąć. W końcu jednak się udaje. Pełni napięcia przechodzimy przez wszystkie etapy i czekamy na rezultat. Jeżeli sami odczytujemy wynik, np. intensywność zabarwienia, odczyt jest subiektywny, a więc narażony na błędy, bo każdy widzi nieco inaczej, zwłaszcza gdy wykonujemy takie badanie po raz pierwszy w życiu. Jak w każdej czynności, tak i tu wprawa przychodzi wraz z doświadczeniem. Zaczynamy się coraz bardziej stresować, bo choć czas odczytywania wyników już minął, my dalej się zastanawiamy, jak odczytać bledsze pola, a tu zaczynają się pojawiać zabarwienia w innych miejscach. Jesteśmy jednak zdani wyłącznie na siebie. Testy domowego użytku w kierunku nietolerancji pokarmowych są jak test ciążowy, stanowią podpowiedź, ale nigdy nie zastąpią badania w laboratorium.

Wniosek

Jeśli chodzi o rzecz tak cenną jak nasze zdrowie, lepiej zaufać fachowcom. Wystarczy znaleźć odpowiednie laboratorium w wyszukiwarce i wybrać się na krótkie pobranie krwi. I pamiętajcie – nie trzeba być na czczo.

Chcesz wiedzieć więcej o testach na nietolerancje pokarmowe?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
*Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Dziękuję za zgłoszenie
i do usłyszenia wkrótce :)